Såvidt det er muligt, bør profilen fræses på undersiden af arbejdsstykket, d.v.s. med profilen mod maskinbordet. De ujævnheder, som derved opstår ved ujævn fremføring, består af rygge, der let kan pudses bort. Ved fræsning med jernet over arbejdsstykket opstår derimod fordybninger, som det er betydelig sværere og undertiden helt umuligt at pudse bort.
Spændebakkerne skal altid renses for snavs, særlig i rillerne, inden jernene spændes i, og disse skal være nøjagtig lige brede. Når jernene er sat på plads, og inden de spændes med nøgle, spændes møtrikken med hånden, og man prøver, om begge jernene sidder fast. Er dette ikke tilfældet, må man ikke køre med dem, inden fejlen er rettet.
Det er højst sandsynligt, at man i et sådant tilfælde kan spænde jernene fast med nøglen, hvis fejlen da ikke er for stor, for så ryger jernene af, men man spænder under alle omstændigheder spindlen skæv. Når man fræser i krydsfinér, skal fremføringen være relativ hurtig, derved sløves jernene mindst, og man skal ikke ved fræsning i krydsfinér, stryge jernene med strygesten efter slibningen.